Vishay Semiconductor/Diodes Division SA14CA-E3/73
SA14CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA14CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO204AC
Datasheet Download
SA14CA-E3/73.pdf
Availability of SA14CA-E3/73
QUANTITY
SA14CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA14CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA14CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA14CA-E3/73
Related LinksSA14CA, SA14CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA14CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA14CA-E3/73
CONV DC-DC 1W +14V/-14V DUAL datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA DP 8-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf