On-Shore Technology, Inc. SA163040
SA163040 picture photo
Mfg. Part Number
SA163040
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Datasheet Download
SA163040.pdf
Availability of SA163040
QUANTITY
SA163040 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA163040
Internal Part NumberEIS-SA163040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package29
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesSA
PackagingTube
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)16 (2 x 8)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post80µin (2.03µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialThermoplastic, Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA163040
Related LinksSA16, SA163040 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
SA163040 Details Description
Related parts for SA163040
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR34H/AE34M/X datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER 480MHZ 8DIP datasheet.pdf
38.1MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
BACKPLANE CONN datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT PLUG datasheet.pdf
15000UF 250V 76X220MM 105C 5000H datasheet.pdf