Vishay Semiconductor/Diodes Division SA16CA-E3/73
SA16CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA16CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AC
Datasheet Download
SA16CA-E3/73.pdf
Availability of SA16CA-E3/73
QUANTITY
SA16CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA16CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA16CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.2A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA16CA-E3/73
Related LinksSA16CA, SA16CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA16CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA16CA-E3/73
CONN RECEPT HOUSING 5POS 5MM datasheet.pdf
IGBT 600V 31A 208W TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MMCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 5 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1610 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf