AVX Corporation SA205C563JAA
SA205C563JAA picture photo
Mfg. Part Number
SA205C563JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA205C563JAA.pdf
Availability of SA205C563JAA
QUANTITY
SA205C563JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA205C563JAA
Internal Part NumberEIS-SA205C563JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA205C563JAA
Related LinksSA205C, SA205C563JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA205C563JAA Details Description
Related parts for SA205C563JAA
RES SMD 39 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A NO LATC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
T4016, 2NC+2NO, 90 ACT, 3 X 0.5 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A datasheet.pdf