Vishay Semiconductor/Diodes Division SA30-E3/73
SA30-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA30-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO204AC
Datasheet Download
SA30-E3/73.pdf
Availability of SA30-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA30-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA30-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA30-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA30-E3/73
Related LinksSA30-, SA30-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA30-E3/73 Details Description
Related parts for SA30-E3/73
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FUSE BLOK CARTRIDGE 125V 10A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 340MA 3.84 OHM datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.7A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN CABLE datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf