AVX Corporation SA301A222FAC
SA301A222FAC picture photo
Mfg. Part Number
SA301A222FAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A222FAC.pdf
Availability of SA301A222FAC
QUANTITY
SA301A222FAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A222FAC
Internal Part NumberEIS-SA301A222FAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A222FAC
Related LinksSA301A, SA301A222FAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A222FAC Details Description
Related parts for SA301A222FAC
IC OTP 1KBIT TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4-UCSP datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR/PEGS 2POS datasheet.pdf
OSC TCXO 4.112MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 24V 2.6A SMD 2920 datasheet.pdf