AVX Corporation SA301C104KAA
SA301C104KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301C104KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA301C104KAA.pdf
Availability of SA301C104KAA
QUANTITY
SA301C104KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301C104KAA
Internal Part NumberEIS-SA301C104KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301C104KAA
Related LinksSA301C, SA301C104KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301C104KAA Details Description
Related parts for SA301C104KAA
CONN PC/104 KIT 102POS KEYED datasheet.pdf
WIRE SADDLE-SNAP RIVET .64" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 6 POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR IR1155S datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf