AVX Corporation SA301E224MAA
SA301E224MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301E224MAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA301E224MAA.pdf
Availability of SA301E224MAA
QUANTITY
SA301E224MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301E224MAA
Internal Part NumberEIS-SA301E224MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301E224MAA
Related LinksSA301E, SA301E224MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301E224MAA Details Description
Related parts for SA301E224MAA
CONN HEADER 78POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 0804 datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIELDPATCHK AWG22/72XIP20 13 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 3A SOD64 datasheet.pdf
CONN D-SUB 9POS R/A datasheet.pdf