AVX Corporation SA301E474ZAA
SA301E474ZAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301E474ZAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA301E474ZAA.pdf
Availability of SA301E474ZAA
QUANTITY
SA301E474ZAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301E474ZAA
Internal Part NumberEIS-SA301E474ZAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301E474ZAA
Related LinksSA301E, SA301E474ZAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301E474ZAA Details Description
Related parts for SA301E474ZAA
IDC CABLE - MSR40K/MC40G/MPD40K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LEAD PLUG BANA R/A-METER PIN 48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FL 90MM RING DIFFUSER datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf