Vishay Semiconductor/Diodes Division SA33AHE3/54
SA33AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA33AHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AC
Datasheet Download
SA33AHE3/54.pdf
Availability of SA33AHE3/54
QUANTITY
SA33AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA33AHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA33AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA33AHE3/54
Related LinksSA33A, SA33AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA33AHE3/54 Details Description
Related parts for SA33AHE3/54
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO213AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
HDM SMPO131F194F LM (CONT) datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf