Vishay Semiconductor/Diodes Division SA33C-E3/73
SA33C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA33C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC
Datasheet Download
SA33C-E3/73.pdf
Availability of SA33C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA33C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA33C-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA33C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA33C-E3/73
Related LinksSA33C, SA33C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA33C-E3/73 Details Description
Related parts for SA33C-E3/73
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD923 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 400K PROG 832K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf