AVX Corporation SA405A103GAR
SA405A103GAR picture photo
Mfg. Part Number
SA405A103GAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA405A103GAR.pdf
Availability of SA405A103GAR
QUANTITY
SA405A103GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA405A103GAR
Internal Part NumberEIS-SA405A103GAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA405A103GAR
Related LinksSA405A, SA405A103GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA405A103GAR Details Description
Related parts for SA405A103GAR
IC MCU 8BIT 16KB OTP 40DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 6.1A 74 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 32GB datasheet.pdf
BOARD DEMO VOLTAGE BOOST MSC1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf