Vishay Semiconductor/Diodes Division SA45-E3/54
SA45-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA45-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO204AC
Datasheet Download
SA45-E3/54.pdf
Availability of SA45-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA45-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA45-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA45-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp80.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA45-E3/54
Related LinksSA45-, SA45-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA45-E3/54 Details Description
Related parts for SA45-E3/54
CONN HOOD FOR UHF PANEL RCPT datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf