Vishay Semiconductor/Diodes Division SA48AHE3/73
SA48AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA48AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA48AHE3/73.pdf
Availability of SA48AHE3/73
QUANTITY
SA48AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA48AHE3/73
Internal Part NumberEIS-SA48AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA48AHE3/73
Related LinksSA48A, SA48AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA48AHE3/73 Details Description
Related parts for SA48AHE3/73
IDC CABLE - MKS26K/MC26G/MCE26K datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 20POS 4" CBL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
MAG-MATE PIN CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf