Vishay Semiconductor/Diodes Division SA51AHE3/54
SA51AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA51AHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA51AHE3/54.pdf
Availability of SA51AHE3/54
QUANTITY
SA51AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA51AHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA51AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA51AHE3/54
Related LinksSA51A, SA51AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA51AHE3/54 Details Description
Related parts for SA51AHE3/54
TERM RING NYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 459VWM 740VC SMA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.3MM 2DIGIT ORN CA datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf