Sullins Connector Solutions SDS224-PRW1-M15-SN13-2
SDS224-PRW1-M15-SN13-2 picture photo
Mfg. Part Number
SDS224-PRW1-M15-SN13-2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
SDS224-PRW1-M15-SN13-2.pdf
Availability of SDS224-PRW1-M15-SN13-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDS224-PRW1-M15-SN13-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS224-PRW1-M15-SN13-2
Internal Part NumberEIS-SDS224-PRW1-M15-SN13-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series224
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishNickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS224-PRW1-M15-SN13-2
Related LinksSDS224-PRW1, SDS224-PRW1-M15-SN13-2 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS224-PRW1-M15-SN13-2 Details Description
Related parts for SDS224-PRW1-M15-SN13-2
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES 56K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 87MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 105A datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf