Kingbright SA52-11EWA
SA52-11EWA picture photo
Mfg. Part Number
SA52-11EWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 0.52"
Datasheet Download
SA52-11EWA.pdf
Availability of SA52-11EWA
QUANTITY
SA52-11EWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA52-11EWA
Internal Part NumberEIS-SA52-11EWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.689" H x 0.488" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size0.52" (13.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating6.4mcd
Wavelength - Peak627nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA52-11EWA
Related LinksSA52-, SA52-11EWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA52-11EWA Details Description
Related parts for SA52-11EWA
SWITCH UNIT 40MM SELECT RED datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 10A WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
PARTITION PLATE, COLOR: GRAY datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3.5 NYLON datasheet.pdf
CABLE TIE BASE datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY SERIAL INTERFACE datasheet.pdf
IC AUDIO AMP AB 1.25W 8SON datasheet.pdf