Vishay Semiconductor/Diodes Division SA6.5C-E3/73
SA6.5C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA6.5C-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO204AC
Datasheet Download
SA6.5C-E3/73.pdf
Availability of SA6.5C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA6.5C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA6.5C-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA6.5C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA6.5C-E3/73
Related LinksSA6.5C, SA6.5C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA6.5C-E3/73 Details Description
Related parts for SA6.5C-E3/73
RES SMD 2.87M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1872 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:18 250MHZ 32LQFP datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 2.6435 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf