Vishay Semiconductor/Diodes Division SA6.5CHE3/54
SA6.5CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA6.5CHE3/54
Datasheet Download
SA6.5CHE3/54.pdf
Availability of SA6.5CHE3/54
QUANTITY
SA6.5CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA6.5CHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA6.5CHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA6.5CHE3/54
Related LinksSA6.5C, SA6.5CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA6.5CHE3/54 Details Description
Related parts for SA6.5CHE3/54
DIODE ZENER 8.2V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
IC PWR LED INDICATOR 0.5W 4PLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLK 20POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf