Vishay Semiconductor/Diodes Division SA6.5CHE3/73
SA6.5CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA6.5CHE3/73
Datasheet Download
SA6.5CHE3/73.pdf
Availability of SA6.5CHE3/73
QUANTITY
SA6.5CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA6.5CHE3/73
Internal Part NumberEIS-SA6.5CHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA6.5CHE3/73
Related LinksSA6.5C, SA6.5CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA6.5CHE3/73 Details Description
Related parts for SA6.5CHE3/73
DIODE GEN PURP 800V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 14.99MM datasheet.pdf
VARISTOR 42V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 300MA SOT23-3 datasheet.pdf