Vishay Semiconductor/Diodes Division SA90AHE3/73
SA90AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA90AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC
Datasheet Download
SA90AHE3/73.pdf
Availability of SA90AHE3/73
QUANTITY
SA90AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA90AHE3/73
Internal Part NumberEIS-SA90AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA90AHE3/73
Related LinksSA90A, SA90AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA90AHE3/73 Details Description
Related parts for SA90AHE3/73
Crystal 6.0000MHz 50ppm 12pF 90 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DOOR STEEL 16.2X12.25" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS 2.54 datasheet.pdf
AHRS RS232/USB 5G 450DEG/S datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf