Micro Commercial Components (MCC) SAC136-TP
SAC136-TP picture photo
Mfg. Part Number
SAC136-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO15
Datasheet Download
SAC136-TP.pdf
Availability of SAC136-TP
QUANTITY
SAC136-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SAC136-TP
Internal Part NumberEIS-SAC136-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSAC136 Peak Clamp TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)136V
Voltage - Breakdown (Min)150V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.7A
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-15
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAC136-TP
Related LinksSAC1, SAC136-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SAC136-TP Details Description
Related parts for SAC136-TP
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO35 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-12V 125MA 3W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CURRENT TRANSFORMER KW CLAMP ON datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 20V -5V 2W datasheet.pdf