| Internal Part Number | EIS-SAF-XC164TM-4F20F AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Series | XC16x | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Core Processor | C166SV2 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SPI, UART/USART | |
| Peripherals | PWM, WDT | |
| Number of I/O | 47 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 2.7 V | |
| Data Converters | A/D 14x8/10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |