Infineon Technologies SAF-XE164HN-40F80L AA
SAF-XE164HN-40F80L AA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XE164HN-40F80L AA
Brief Description
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
SAF-XE164HN-40F80L AA.pdf
Availability of SAF-XE164HN-40F80L AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAF-XE164HN-40F80L AA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XE164HN-40F80L AA
Internal Part NumberEIS-SAF-XE164HN-40F80L AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingPacking Belt 17/Dec/2013
Standard Package1,000
SeriesXE16x
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsI²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O75
Program Memory Size320KB (320K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size34K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP Exposed Pad
Supplier Device PackagePG-LQFP-100-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XE164HN-40F80L AA
Related LinksSAF-XE164H, SAF-XE164HN-40F80L AA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XE164HN-40F80L AA Details Description
Related parts for SAF-XE164HN-40F80L AA
IC ADC 8BIT MPU COMPAT HS 20-DIP datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER DCM 8DSO datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 9V datasheet.pdf
IC OSC XTAL 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 79MM datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 170MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A datasheet.pdf