Infineon Technologies SAK-XC2287-56F66L AC
SAK-XC2287-56F66L AC picture photo
Mfg. Part Number
SAK-XC2287-56F66L AC
Brief Description
IC MCU 16BIT 448KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
SAK-XC2287-56F66L AC.pdf
Availability of SAK-XC2287-56F66L AC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAK-XC2287-56F66L AC Order Process
Ship out your order
Specifications of SAK-XC2287-56F66L AC
Internal Part NumberEIS-SAK-XC2287-56F66L AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingPacking Belt 17/Dec/2013
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXC22xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16/32-Bit
Speed66MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsDMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O118
Program Memory Size448KB (448K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size34K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case144-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAK-XC2287-56F66L AC
Related LinksSAK-XC2287, SAK-XC2287-56F66L AC Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAK-XC2287-56F66L AC Details Description
Related parts for SAK-XC2287-56F66L AC
MPLABICE 20P 300 MIL ADAPTER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
IC BUFFER HEX 1INPUT 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 850 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf