Vishay Semiconductor/Diodes Division SB2H90-E3/54
SB2H90-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SB2H90-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO204AC
Datasheet Download
SB2H90-E3/54.pdf
Availability of SB2H90-E3/54
QUANTITY
SB2H90-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SB2H90-E3/54
Internal Part NumberEIS-SB2H90-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 90V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB2H90-E3/54
Related LinksSB2H90, SB2H90-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SB2H90-E3/54 Details Description
Related parts for SB2H90-E3/54
TVS DIODE 5.5VWM 8.5VC 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V WLCSP 1X1 datasheet.pdf
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE PTC RESET datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-500 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
TOGGLE SWITCH SAFETY COVER RED datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf