Comchip Technology SB3100EB-G
SB3100EB-G picture photo
Mfg. Part Number
SB3100EB-G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD
Datasheet Download
SB3100EB-G.pdf
Availability of SB3100EB-G
QUANTITY
SB3100EB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of SB3100EB-G
Internal Part NumberEIS-SB3100EB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F250pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB3100EB-G
Related LinksSB310, SB3100EB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
SB3100EB-G Details Description
Related parts for SB3100EB-G
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 3POS 7MM datasheet.pdf
SGE1510-3-0580A-200MQD-3000FQD datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
V/T HDR POWERBLADE datasheet.pdf
1500UF 63V 16X35,5 datasheet.pdf