Intel SB80486DX2SC50SX920
SB80486DX2SC50SX920 picture photo
Mfg. Part Number
SB80486DX2SC50SX920
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I486 50MHZ 208SQFP
Datasheet Download
SB80486DX2SC50SX920.pdf
Availability of SB80486DX2SC50SX920
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SB80486DX2SC50SX920 Order Process
Ship out your order
Specifications of SB80486DX2SC50SX920
Internal Part NumberEIS-SB80486DX2SC50SX920
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi486
PackagingTray
Core ProcessorIntelDX2
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 8087, Intel287, Intel387
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case208-SQFP
Supplier Device Package208-SQFP (28x28)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB80486DX2SC50SX920
Related LinksSB80486DX, SB80486DX2SC50SX920 Datasheet, Intel Distributor
SB80486DX2SC50SX920 Details Description
Related parts for SB80486DX2SC50SX920
JACKSCREW SLOTTED 1PKG=2SCREWS datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 36 50/CD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 20A 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 25V 30A 1206 datasheet.pdf
CABLE FEED-THROUGH SLEEVES datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 25MM datasheet.pdf