Sullins Connector Solutions SBH41-NBPB-D50-SM-BK
SBH41-NBPB-D50-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SBH41-NBPB-D50-SM-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .050" 100POS
Datasheet Download
SBH41-NBPB-D50-SM-BK.pdf
Availability of SBH41-NBPB-D50-SM-BK
QUANTITY
SBH41-NBPB-D50-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SBH41-NBPB-D50-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SBH41-NBPB-D50-SM-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSBH41
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBH41-NBPB-D50-SM-BK
Related LinksSBH41-NBPB, SBH41-NBPB-D50-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SBH41-NBPB-D50-SM-BK Details Description
Related parts for SBH41-NBPB-D50-SM-BK
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 2% 0402 datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf