Diodes Incorporated SBRT10U60D1-13
SBRT10U60D1-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT10U60D1-13
Brief Description
DIODE SBR 60V 10A TO252
Datasheet Download
SBRT10U60D1-13.pdf
Availability of SBRT10U60D1-13
QUANTITY
SBRT10U60D1-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT10U60D1-13
Internal Part NumberEIS-SBRT10U60D1-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT10U60D1-13
Related LinksSBRT10U, SBRT10U60D1-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT10U60D1-13 Details Description
Related parts for SBRT10U60D1-13
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUFFER NONIN QUAD 3ST 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf