Diodes Incorporated SBRT3M30LP-7
SBRT3M30LP-7 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT3M30LP-7
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 30V 3A 8DFN
Datasheet Download
SBRT3M30LP-7.pdf
Availability of SBRT3M30LP-7
QUANTITY
SBRT3M30LP-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT3M30LP-7
Internal Part NumberEIS-SBRT3M30LP-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTrenchSBR
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)16ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F100pF @ 30V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT3M30LP-7
Related LinksSBRT3M, SBRT3M30LP-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT3M30LP-7 Details Description
Related parts for SBRT3M30LP-7
DIODE ZENER 13V 400MW SOD2 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf