Amphenol Industrial SC01P-16S-1P
SC01P-16S-1P picture photo
Mfg. Part Number
SC01P-16S-1P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE PIN
Datasheet Download
SC01P-16S-1P.pdf
Availability of SC01P-16S-1P
QUANTITY
SC01P-16S-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of SC01P-16S-1P
Internal Part NumberEIS-SC01P-16S-1P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC01P-16S-1P
Related LinksSC01P-, SC01P-16S-1P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SC01P-16S-1P Details Description
Related parts for SC01P-16S-1P
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% 6DFN datasheet.pdf