Semtech SC1565IM-2.5TRT
SC1565IM-2.5TRT picture photo
Mfg. Part Number
SC1565IM-2.5TRT
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263
Datasheet Download
SC1565IM-2.5TRT.pdf
Availability of SC1565IM-2.5TRT
QUANTITY
SC1565IM-2.5TRT Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1565IM-2.5TRT
Internal Part NumberEIS-SC1565IM-2.5TRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1565IM-2.5TRT
Related LinksSC1565I, SC1565IM-2.5TRT Datasheet, Semtech Distributor
SC1565IM-2.5TRT Details Description
Related parts for SC1565IM-2.5TRT
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.03A 12V datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD RT ANG WW datasheet.pdf
SPLIT CONDUIT DISPENSER BOX 1/2I datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
PROCESSOR 300MHZ datasheet.pdf