Bel Fuse Inc. SC1606-151
SC1606-151 picture photo
Mfg. Part Number
SC1606-151
Brief Description
FIXED IND 150UH 260MA 3.5 OHM
Datasheet Download
SC1606-151.pdf
Availability of SC1606-151
QUANTITY
SC1606-151 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1606-151
Internal Part NumberEIS-SC1606-151
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1606
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating260mA
Current - Saturation250mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.5 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1606-151
Related LinksSC160, SC1606-151 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1606-151 Details Description
Related parts for SC1606-151
CONN PLUG 20POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM DO204AC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO220AC datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 8.7UH 2.2A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 7 FOOT BL datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf