Bel Fuse Inc. SC1606-470
SC1606-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC1606-470
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 470MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
SC1606-470.pdf
Availability of SC1606-470
QUANTITY
SC1606-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1606-470
Internal Part NumberEIS-SC1606-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1606
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating470mA
Current - Saturation450mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1606-470
Related LinksSC160, SC1606-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1606-470 Details Description
Related parts for SC1606-470
SWITCH DIP 9POS TOP EXTEND datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP FILM 8000PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 75UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER T/H R/A 2POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf