Souriau Connection Technology SC16M1S18
SC16M1S18 picture photo
Mfg. Part Number
SC16M1S18
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
CONTACT SOCKET 16-18AWG CRIMP
Datasheet Download
SC16M1S18.pdf
Availability of SC16M1S18
QUANTITY
SC16M1S18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC16M1S18
Internal Part NumberEIS-SC16M1S18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrim Trio Connection System
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesTrim Trio® SM/SC-M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeStamped
Pin or SocketSocket
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge16-18 AWG
MaterialCopper Alloy
PlatingGold
Plating - Thickness29.5µin (0.75µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC16M1S18
Related LinksSC16, SC16M1S18 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SC16M1S18 Details Description
Related parts for SC16M1S18
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCF 7.50/12/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3.9A TO252-3 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 5KV X7R RADIAL datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 18V 19.8W datasheet.pdf