Bel Fuse Inc. SC1704-330
SC1704-330 picture photo
Mfg. Part Number
SC1704-330
Brief Description
FIXED IND 33UH 400MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
SC1704-330.pdf
Availability of SC1704-330
QUANTITY
SC1704-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1704-330
Internal Part NumberEIS-SC1704-330
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation250mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1704-330
Related LinksSC170, SC1704-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1704-330 Details Description
Related parts for SC1704-330
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
VINYL 3LAYER BLUE .125 36X50' datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG GRY/WH 5.3-6.5 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
NON SILICONE TIM 150X150X1MM datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 12.7MM 5/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 20K OHM 0606 datasheet.pdf
10",OUTDOOR,24V datasheet.pdf