JAE Electronics SC1S011V1S2
SC1S011V1S2 picture photo
Mfg. Part Number
SC1S011V1S2
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN MINI SD CARD PUSH-PUSH R/A
Datasheet Download
SC1S011V1S2.pdf
Availability of SC1S011V1S2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SC1S011V1S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1S011V1S2
Internal Part NumberEIS-SC1S011V1S2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package162
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesSC1
PackagingTray
Card TypeSecure Digital - miniSD™
Number of Positions13 (11 + 2)
Connector TypeConnector and Ejector
Insertion, Removal MethodPush In, Push Out
Ejector Side-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesSwitch
Height Above Board0.093" (2.35mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1S011V1S2
Related LinksSC1S0, SC1S011V1S2 Datasheet, JAE Electronics Distributor
SC1S011V1S2 Details Description
Related parts for SC1S011V1S2
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
COPPER LUG 1/4" HOLE 2 AWG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
XBEE PRO 802.15.4 SENSOR ADAPTER datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1MSPS 32TQFN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 21MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 138.506 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf