Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55B11-GS18
BZT55B11-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55B11-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55B11-GS18.pdf
Availability of BZT55B11-GS18
QUANTITY
BZT55B11-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55B11-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55B11-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55B11-GS18
Related LinksBZT55B, BZT55B11-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55B11-GS18 Details Description
Related parts for BZT55B11-GS18
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 1/4" datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LEVEL V ASSY DR .125CL, 10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 60MM datasheet.pdf
SENSOR PROX 24CH 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A datasheet.pdf