Bel Fuse Inc. SC2220-2R2
SC2220-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
SC2220-2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40.6 MOHM
Datasheet Download
SC2220-2R2.pdf
Availability of SC2220-2R2
QUANTITY
SC2220-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC2220-2R2
Internal Part NumberEIS-SC2220-2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC2220
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation3.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC2220-2R2
Related LinksSC222, SC2220-2R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC2220-2R2 Details Description
Related parts for SC2220-2R2
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
CABLE ASSY,2.5BAY,SM DUAL,6 M1 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 5.75"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf