Eaton (formerly Cooper Bussmann) SC24-4R7-R
SC24-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
SC24-4R7-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 600MA 110 MOHM
Datasheet Download
SC24-4R7-R.pdf
Availability of SC24-4R7-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SC24-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SC24-4R7-R
Internal Part NumberEIS-SC24-4R7-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSC24 Series Inductors 2/Mar/2010
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC24
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC24-4R7-R
Related LinksSC24-, SC24-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SC24-4R7-R Details Description
Related parts for SC24-4R7-R
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 147KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 105MSPS DL 48-TQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 3.5MM datasheet.pdf
IC TXRX DGTL 370MHZ WIDE 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf