Bel Fuse Inc. SC3316C-1R0
SC3316C-1R0 picture photo
Mfg. Part Number
SC3316C-1R0
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 6A 21 MOHM SMD
Datasheet Download
SC3316C-1R0.pdf
Availability of SC3316C-1R0
QUANTITY
SC3316C-1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3316C-1R0
Internal Part NumberEIS-SC3316C-1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3316C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating6A
Current - Saturation5.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3316C-1R0
Related LinksSC331, SC3316C-1R0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3316C-1R0 Details Description
Related parts for SC3316C-1R0
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 80MA 11.8 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 5X16 OPEN SN datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150UF 6.3V 20% X5R 1210 datasheet.pdf