Bel Fuse Inc. SC5022F-101
SC5022F-101 picture photo
Mfg. Part Number
SC5022F-101
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.95A 190 MOHM
Datasheet Download
SC5022F-101.pdf
Availability of SC5022F-101
QUANTITY
SC5022F-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC5022F-101
Internal Part NumberEIS-SC5022F-101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC5022F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.95A
Current - Saturation3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC5022F-101
Related LinksSC502, SC5022F-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC5022F-101 Details Description
Related parts for SC5022F-101
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 125VAC 32VDC datasheet.pdf
BOARD DEMO L6208Q MOTOR DRIVER datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf