Bel Fuse Inc. SC5040FH-101
SC5040FH-101 picture photo
Mfg. Part Number
SC5040FH-101
Brief Description
FIXED IND 100UH 3.2A 115 MOHM
Datasheet Download
SC5040FH-101.pdf
Availability of SC5040FH-101
QUANTITY
SC5040FH-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC5040FH-101
Internal Part NumberEIS-SC5040FH-101
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC5040FH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±30%
Current Rating3.2A
Current - Saturation5.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)115 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm)
Height - Seated (Max)0.484" (12.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC5040FH-101
Related LinksSC5040, SC5040FH-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC5040FH-101 Details Description
Related parts for SC5040FH-101
IC RESET OD 2.3V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
DMM 3 1/2 DIGIT TEMP/COMP TEST datasheet.pdf
JACK STEREO FOR 3.5MM PLUG SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PTC RESET 0.30A 120VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 40V DO-214AC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
26500 8C 8#12 PIN RECP datasheet.pdf
10 MHz, 4-Quadrant Multiplier/Divider IC datasheet.pdf