Bel Fuse Inc. SC75B-560
SC75B-560 picture photo
Mfg. Part Number
SC75B-560
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.3A 240 MOHM SMD
Datasheet Download
SC75B-560.pdf
Availability of SC75B-560
QUANTITY
SC75B-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC75B-560
Internal Part NumberEIS-SC75B-560
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation940mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC75B-560
Related LinksSC75, SC75B-560 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC75B-560 Details Description
Related parts for SC75B-560
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
RES SMD 95.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 37POS datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 60MA 21 OHM SMD datasheet.pdf