Bel Fuse Inc. SCB75F-180
SCB75F-180 picture photo
Mfg. Part Number
SCB75F-180
Brief Description
FIXED IND 18UH 2.1A 100 MOHM SMD
Datasheet Download
SCB75F-180.pdf
Availability of SCB75F-180
QUANTITY
SCB75F-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB75F-180
Internal Part NumberEIS-SCB75F-180
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB75F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation1.28A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB75F-180
Related LinksSCB75, SCB75F-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB75F-180 Details Description
Related parts for SCB75F-180
REGULATOR 15.0V 1A VERT VT-HT datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047G/X 2" datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf