NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SCC2692AC1N28,602
SCC2692AC1N28,602 picture photo
Mfg. Part Number
SCC2692AC1N28,602
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC DUART 28-DIP
Datasheet Download
SCC2692AC1N28,602.pdf
Availability of SCC2692AC1N28,602
Date Code: Newest Date Code
Manufacturer lead time 20 weeks
Marketing Price
Our Price
QUANTITY
SCC2692AC1N28,602 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCC2692AC1N28,602
Internal Part NumberEIS-SCC2692AC1N28,602
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package13
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTube
FeaturesFalse-start Bit Detection
Number of Channels2, DUART
FIFO's3Bit
Protocol-
Voltage - Supply5V
With Parallel PortYes
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/Decoder-
With False Start Bit DetectionYes
With Modem Control-
With CMOSYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCC2692AC1N28,602
SCC2692AC1N28,602 Details Description
Related parts for SCC2692AC1N28,602
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 40RESOL 2M datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2X6.4MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf