Sullins Connector Solutions RSM15DSEH-S243
RSM15DSEH-S243 picture photo
Mfg. Part Number
RSM15DSEH-S243
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET
Datasheet Download
RSM15DSEH-S243.pdf
Availability of RSM15DSEH-S243
QUANTITY
RSM15DSEH-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM15DSEH-S243
Internal Part NumberEIS-RSM15DSEH-S243
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM15DSEH-S243
Related LinksRSM15DS, RSM15DSEH-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM15DSEH-S243 Details Description
Related parts for RSM15DSEH-S243
WRIST STRAP ELASTIC W/6' CORD datasheet.pdf
FILTER LINE .15MH 10.0A TYPE 24V datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.274UH SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SC-79 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SIZE 12, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
SCR 400V 40A LOW TQ TO263 datasheet.pdf