Bel Fuse Inc. SCH4312-4R7
SCH4312-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
SCH4312-4R7
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1A 200 MOHM SMD
Datasheet Download
SCH4312-4R7.pdf
Availability of SCH4312-4R7
QUANTITY
SCH4312-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCH4312-4R7
Internal Part NumberEIS-SCH4312-4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCH4312
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation840mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.220" W (6.30mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCH4312-4R7
Related LinksSCH43, SCH4312-4R7 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCH4312-4R7 Details Description
Related parts for SCH4312-4R7
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 820MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 576POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf