Semtech SCHS7500
SCHS7500 picture photo
Mfg. Part Number
SCHS7500
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 7.5KV 2A AXIAL
Datasheet Download
SCHS7500.pdf
Availability of SCHS7500
QUANTITY
SCHS7500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCHS7500
Internal Part NumberEIS-SCHS7500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)7500V (7.5kV)
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If9.2V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 7500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCHS7500
Related LinksSCHS, SCHS7500 Datasheet, Semtech Distributor
SCHS7500 Details Description
Related parts for SCHS7500
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
1.7-3.6V 1MHZ IND TMP 8-SOIC-N datasheet.pdf